Kalistenika trenuj z nami

Kalistenika to siłowy trening, który jest oparty na ćwiczeniach wykorzystujących ciężar własnego ciała. Jej największą zaletą jest fakt, iż nie trzeba tutaj żadnych zbędnych sprzętów. W tego rodzaju treningach niezwykle istotna jest jednak technika czynienia ćwiczeń – nie można urzeczywistniać ich niedbale.

Ten rodzaj fizycznego wysiłku wykorzystywany był już przez starożytnych mieszkańców Rzymu i Grecji – początki historyczne potwierdzają, że kalistenika wykorzystywana była także przez Spartan, którzy ćwiczyli do bitwy pod Termopilami. Co więcej, takie treningi odbywali nawet gladiatorzy ćwiczący na wyjątkowych kondycyjnych obozach. W XIX stuleciu Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojskowy, wynalazł specjalne przyrządy do treningu – np. drążek. Natomiast trening kalisteniczny plan sprzyja gruntownie sylwetce.

Trening kalisteniczny może ukształtować pełne ciało i wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane. Wystarczy 6 ćwiczeń, by móc napawać się idealnie ukształtowaną sylwetką – oczywiście, te ćwiczenia należy praktykować systematycznie. Zalicza się do nich m.in. pompki, podciąganie na drążku i przysiady. Im lepszą osiągamy sprawność, tym wyższy poziom ćwiczeń należy selekcjonować. Osoby początkujące nie powinny robić zbyt trudnych akcji, by nie naciągnąć mięśni oraz nie zniechęcać się do dalszych treningów.

Kalistenika to unikatowy sport – aby natomiast była ona rzeczywiście efektywna, musimy ustalić plan wykonywania ćwiczeń. Chodzi tu przede wszystkim o ilość powtórzeń i określanie poziomu trudności. Amatorzy zazwyczaj zaczynają od dwóch treningów tygodniowo. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń na raz – można je rozplanować w konkretnych częściach dnia. Po paru tygodniach trudność ćwiczeń należy podnieść, nie można jednocześnie przesadzać – za ogromny trud może zakończyć się nawet bardzo bolesną kontuzją.

Tak naprawdę trening kalisteniczny nadal nie jest tak popularny, choć jego miłośnicy usiłują to zmienić. W naszym kraju założona została szczególna wspólnota pod nazwą Street Workout Poland, dzięki której promowana jest nie tylko kalistenika, ale też street workout.